تصفیه ۷۰درصد فاضلاب تهران در فاز جدید تصفیه خانه جنوب تهران

وزیر نیرو گفت: ۱۲تصفیه خانه برای تهران در نظر گرفته شده است که ۶واحد تصفیه خانه در مدار قرار گرفته و ۴ دیگر نیز تا پایان سال در غرب تهران افتتاح می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، رضا اردکانیان ظهر امروز در آیین افتتاح فاز ۷ و ۸ تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران در شهرری اظهار داشت: کشور ما پی ساز انقلاب اسلامی با وجود ۴۰ درصد جمعیت فعلی و صادرات و درآمدهایی که در حد مطلوب بود، تنها ۴ تصفیه خانه داشت و فاضلاب تنها به ظرفیت ۴ واحد تصفیه خانه، تصفیه می شد.

وی افزود: در طول چهل سالی که از انقلاب اسلامی گذشته است ۲۴۲ فاضلاب در کشور افتتاح شده است و همچنین در مدت ۹۶ ماهی که از دولت فعلی سپری شده ۹۶ واحد تصفیه در کشور به بهره برداری رسیده است.

وزیر نیرو در ادامه گفت: کشور ما در موقعیت جغرافیایی خشک و نیمه خشک قرار دارد لذا تصفیه خانه ها به عنوان منبع آب در کشور تلقی می شوند و صنایع نیز می توانند برای مصارف صنعتی به سمت استفاده از این منبع مطمئن رو می آورند.

اردکانیان با اشاره به اهمیت وجود آب شرب برای مصارف کشاورزی گفت: بخشی از حق آبه کشاورزان در گذشته به تامین آب شرب تعلق گرفته بود اما امروز می توانیم با پسابهای تصفیه شده این کمبود ها را جبران کنیم و در این زمینه نیز با شهرداری توافق شده است که ۲۴۰میلیون مترمکعب با کیفیت آب شرب در فضای سبز استفاده نشود و چاه هایی که برای ابیاری فضای سبز بوده بسته شود و به این ترتیب فرونشست زمین متوقف شود.

وی با بیان اینکه ۱۲ تصفیه خانه برای تهران بزرگ در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: ۶ تصفیه خانه تا به حال تا در مدار بهره برداری قرار گرفته و امروز واحد ۷ و ۸ کلنگ زنی شد که تا پایان سال نیز ۴ واحد در غرب تهران به بهره برداری می رسد که فقط تصفیه خانه غرب و جنوب ۷۰درصد فاضلاب تهران را تصفیه می کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: بخش قابل توجهی از فاضلاب منازل به شبکه فاضلاب وصل می شود لذا هموطنان تا پایان سال شاهد مرتفع شدن انفصلات موجود در شبکه خواهند بود.

اردکانیان در پایان با تاکید بر مقابله باذنخرین ها خاطر نشان کرد: برخی مفروضات مانند عدم هماهنگی و یکدست نبودن ها موجب سخت شدن شرایط تحریم می شود اما می توان با وحدت و یکپارچگی تمامی تحریم ها را فرو ریخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *