روح الله زم اعدام شد+سوابق فعالیت

به گزارش پایگاه خبری ورامین گستر ، به نقل از خبرگزاری دانسجو ، روح‌الله زم» موسس و سرشبکه سایت و کانال ضد انقلاب «آمدنیوز» به دار مجازات آویخته شد.
حکم اعدام روح‌الله زم معروف به نیما پس از طی فرآیند قانونی و تایید در دیوان عالی کشور، صبح امروز به مرحله اجرا درآمد.
حکم اعدام روح‌الله زم معروف به «نیما» پس از طی فرآیند قانونی و تایید در دیوان عالی کشور، صبح امروز (بیست و دوم آذرماه ۹۹) به مرحله اجرا درآمد.
دادگاه بدوی رسیدگی به اتهامات زم، ۱۳ مورد از عناوین ریز اتهامات نامبرده را توأم با هم، از مصادیق افساد فی الارض دانسته و بدین جهت برای مشارالیه حکم اعدام صادر کرده بود؛ همچنین دادگاه مزبور برای چند مورد دیگر از اتهامات منتسب به زم که در زمره مصادیق افساد فی الارض نبوده، مجازات حبس تعیین کرده بود.
«افساد فی الارض» در بازه زمانی سال ۹۵ تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور؛ نشر اکاذیب به طور گسترده؛ معاونت در تخریب؛ معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور؛ برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور؛ جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشور‌های منطقه؛ جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال ۹۷ تا زمان دستگیری؛ همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفند ماه سال ۹۶ تا زمان دستگیری؛ اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی؛ مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف ایران، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی ماه سال ۹۶؛ مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده با هدف برهم زدن امنیت کشور؛ مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده؛ توهین به مقدسات اسلام؛ تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی جرائم ارتکابی روح الله زم است.
این فرد در قالب فعالیت و هدایت کانال تلگرامی معاند آمدنیوز و ارتباطات جاسوس مآبانه با عناصر وابسته به سرویس‌های بیگانه و ضد امنیت مردم ایران، به اقدامات مجرمانه و مفسدانه علیه امنیت و معیشت مردم ایران مبادرت ورزید.
جلسات دادگاه بدوی رسیدگی به اتهامات زم طی ۶ جلسه به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به صورت علنی با حضور مستشار، وکیل مدافع زم و نماینده دادستان در اجرای مواد ۳۵۲ و ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری برگزار شد.
نخستین جلسه دادگاه مزبور ۲۱ بهمن ۹۸ و ششمین و آخرین جلسه آن در تاریخ ۲۰ خرداد ۹۹ برگزار شد.
سخنگوی قوه قضاییه، دهم تیرماه از صدور حکم پرونده روح الله زم خبر داد و بیان داشت: در پرونده روح الله زم دادگاه ۱۳ مورد از عناوین ریز اتهامات وی را توام باهم از مصادیق افساد فی الارض دانست و به این جهت درباره وی حکم اعدام صادر کرد و بابت چند مورد دیگر که در زمره مصادیق افساد فی الارض نیست، این فرد به مجازات حبس محکوم شده است.
وی با بیان اینکه احکام صادره درباره روح الله زم غیرقطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است، گفت: چنانچه از ناحیه او یا وکیل وی فرجام‌خواهی شود، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد و نهایتا، این دیوان سرنوشت پایانی این پرونده را رقم خواهد زد.
غلامحسین اسماعیلی هجدهم آذرماه در سی و ششمین نشست خبری خود از تایید حکم اعدام روح الله زم در دیوان عالی کشور خبر داد و گفت: در حدود بیش از یک ماه قبل دیوان عالی کشور به این پرونده رسیدگی کرده و حکم صادره از دادگاه انقلاب به تایید دیوان عالی کشور رسیده است.
نهایتا، حکم اعدام روح‌الله زم پس از طی فرآیند قانونی و تایید در دیوان عالی کشور، صبح امروز (بیست و دوم آذرماه ۹۹) به مرحله اجرا درآمد.
گفتنی است؛ روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز و یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های ضد نظام جمهوری اسلامی ایران، در عملیاتی پیچیده توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد. روح الله زم نقش مهمی در فتنه‌های چند سال اخیر داشت و با انتشار اطلاعات دروغین و بدون منبع توانسته بود قشری از نوجوانان را فریب داده و آن‌ها رابه آشوب طلبی تحریک کند.
روح الله زم «مشهور بـه نیما» متولد ۵ مرداد ۱۳۵۷در تهران و فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی زم از سیاست‌مداران کشور اسـت؛ محمدعلی زم در کارنامه سوابق خود، ریاست حوزه هنری، ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، ریاست هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس و مسئولیت معاونت فرهنگی- اجتماعی مناطق آزاد را دارد.

در کارنامه فعالیت‌های هنری وی علاوه بر انتشار چندین جلد کتاب، تهیه کنندگی فیلم سینمایی نیز مشاهده میشود. روح‌الله زم کـه در دفتر فیلمسازی پدرش، فعالیت‌های هنری خودرا بعنوان فیلمبردار آغاز کرد، در جریان اتفاقات سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. او کـه در حال سپری‌کردن دوران محکومیت خود بود، پس از خروج از زندان در قالب مرخصی چند روزه، از کشور متواری شد.

زم ابتدا بـه مالزی رفت و پس از اخذ اقامت کشور فرانسه، در پاریس ساکن شد. نیما زم بعد از خروج از کشور، پس از برقراری ارتباط با منافقین، سازمان‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشور هـای اروپایی و منطقه، فعالیت‌های خودرا در زمینه تبلیغ علیه نظام در شبکه‌های اجتماعی آغاز کرد.

او درسال ۱۳۹۴ هم زمان با فراگیرشدن استفاده از نرم‌افزار‌های ارتباط جمعی در ایران و فراهم شدن امکان تاسیس صفحات دارای مخاطب دراین نرم‌افزارها، با کمک و همراهی عده‌ای از عناصر نامطلوب، با تاسیس کانالی بنام «آمد نیوز» در نرم‌افزار تلگرام، فعالیت تبلیغی علیه نظام را در دستور کار خود قرار داد.

زم با انتشار مطالبی بی‌اساس و طرح ادعا‌هایی درباره سران و مقامات عالی‌رتبه کشور در کانال تلگرامی و سایت خود، در تلاش بود تا با ایجاد بی‌اعتمادی در مردم نسبت بـه سران کشور، نارضایتی و نافرمانی از قوانین را ترویج کند. در همین راستا، بـه دنبال برخی اعتراضات مردمی در داخل کشور نسبت بـه مسائل اقتصادی در دی‌ماه ۹۶، فعالیت‌های تخریبی کانال آمدنیوز علیه نظام وارد فاز جدید شد.

این کانال کـه توانسته بود با انتشار مطالب جعلی، بیش از یک میلیون مخاطب جذب کند، با انتشار اطلاعیه‌هایی با بهره‌گیری از تکنیک‌های روانی، با برانگیختن احساسات مردم، آن‌ها رابه اغتشاش و خرابکاری در نقاط مختلف کشور ترغیب و تشویق کرد؛ آمد نیوز دراین ایام، ویدئو‌هایی آموزشی برای ساخت بمب‌های دستی «کوکتل مولوتف» منتشر کرد.

این کانال در تلاش بود تا با دعوت مردم بـه شورش مسلحانه و بلوای اجتماعی، امنیت کشور رابا چالش‌هایی مواجه کند. در پی افزایش نفرت‌پراکنی‌های روح‌الله زم در کانال تلگرامی خود، مقامات جمهوری اسلامی ایران با برقراری ارتباط با مدیر عامل شبکه پیام‌رسان تلگرام خواستار متوقف شدن فعالیت‌های آمدنیوز شدند؛ تلگرام نیز بدلیل «تشویق بـه خشونت» این کانال را مسدود کرد.

اما تیم رسانه‌ای زم با تغییر رویه صوری و با استفاده از عناوین جدید مجدداً بـه تلگرام بازگشت. پس از مسدودشدن کانال تلگرامی آمد نیوز، روح‌الله زم فصل جدیدی از فعالیت‌های تخریبی خودرا آغاز کرد، اما اینبار مخاطبان کانال تلگرامی جدیدش، اعتمادشان بـه او بسیار کمتر از گذشته شده بود؛ این بی‌اعتمادی بـه‌ویژه بعد از پخش مستندی تلویزیونی از پشت‌پرده فعالیت‌های روح الله زم بـه حداکثر خود رسید.

اوایل ماه اسفند ۹۷ دستگاه اطلاعاتی کشور با انتشار مستندی بنام «ایستگاه پایانی دروغ» روایتی از نفوذ دستگاه اطلاعاتی ایران بـه مراکز اطلاعاتی دشمن و چگونگی قرار گفتن عناصر آن‌ها در رصد اطلاعاتی مطرح کرد. در «ایستگاه پایانی دروغ» چگونگی فریب روح‌الله زم توسط عوامل دستگاه‌های اطلاعاتی ایران بـه نمایش گذاشته شد.

در «ایستگاه پایانی دروغ» عمق نفوذ و بازرسی سیستم اطلاعاتی کشورمان بـه شخصی‌ترین ارتباطات روح الله زم بـه نمایش گذاشته شد؛ بر اساس انچه دراین ویدئو بـه نمایش گذاشته شد، «منبع مطلع»‌ای کـه زم بار‌ها در مطالب تولیدی در کانال تلگرامی خود بـه آن استناد میکرد، سناریوی نفوذ سیستم اطلاعاتی ایران و اخبار کذب و سرکاری بوده اسـت.

پس از انتشار این مستند، اگرچه نیما زم بار‌ها با زبانی الکن هر گونه فریب‌خوردگی توسط دستگاه اطلاعاتی کشورمان را رد کرد، اما همان گونه کـه مورد نفرت مخاطبان خود قرار داشت، در پوشش چتر اطلاعاتی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران نیز قرار داشت و سربازان گمنام امام زمان «عج» روز بـه روز بـه او نزدیک‌تر شدند.

روح الله زم با کانال آمد نیوز، با ادعای اتصال بـه مراکز امنیتی ایران و نفوذ سیستماتیک در وزارت اطلاعات و مراکز نظامی و قضایی کشور، اسنادی را منتشر می‌کرد تا اعتماد و خاطرجمعی کاربرانش را کسب کند. در جدیدترین مورد، نامه منتسب بـه وزارت بهداشت ایران درباره جنجال ویروس HIV در لردگان چهارمحال و بختیاری را منتشر کرد کـه اینبار هم با تکذیب دولت همراه شد.

ریزش فالوور‌های آمد نیوز

کانالی کـه در اوایل سال ۹۷ بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار فالور داشت، شمار کاربرانش یک هفته پیش از دستگیری روح الله زم و انتشار اعترافات وی در ایران، بـه مرز ۱ میلیون کاربر رسید کـه افتی حدود ۶۰ درصد را تجربه کرد. روح الله زم از اواخر تابستان ۹۸ کـه روند کاهش مخاطبانش تسریع شده بود اعلام کرد کـه سپاه پاسداران، با نفوذ بـه آی دی تلگرام کاربران آمدنیوز، آن‌ها را از کانال وی خارج می‌کنند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با اعلام خبر عملیات دستگیری “روح الله زم” سرشبکه سایت ضد انقلاب موسوم بـه “آمد نیوز” طی عملیات پیچیده و حرفه‌ای سازمان اطلاعات سپاه، بر شکست و جا ماندن سرویس‌های اطلاعاتی دشمن از قدرت اطلاعاتی سپاه تاکید شده اسـت. بنابه گزارش، متن اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بـه این شرح اسـت:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف و عاشورایی ایران اسلامی، در ایام پر شور و شعور اربعین حسینی و تجدید میثاق رهروان کربلا با آرمان‌های جاودان سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین «ع» کـه دشمنان امت اسلامی مقهور عظمت و شکوه راهپیمایی و اجتماع عظیم و میلیونی زائران، با حقد و حسد نظاره‌گر تجلی قدرت اسلام و جبهه مقاومت اسلامی شده‌اند.

خدای بزرگ را شاکریم کـه در سایه الطاف خفیه و بیکرانش، پاسداران گمنام امام زمان «عج» در سازمان اطلاعات سپاه را یاری بخشید تا یکی از سرشاخه‌های سراب رسانه‌ای دشمن و جنگ روانی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران را طی یک عملیات پیچیده با حربه‌ی فریب اطلاعاتی گرفتار سازند و با غافلگیری و دستگیری این عنصر مزدور، دست برتر و ابتکار عمل خودرا در مقابل سرویس‌های اطلاعاتی دشمن نشان دهند.

نامبرده علی رغم این کـه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه و حمایت و پشتیبانی سرویس‌های اطلاعاتی کشور آمریکا و رژیم صهیونیستی و مرتبط با سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار داشت و بـه صورت شبانه روزی با روش‌های پیدا و پنهان ودر پوشش‌های گوناگون و چند لایه‌ای مورد حفاظت قرار میگرفت، در دام فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه افتاد.

با تشکر بـه درگاه کبریایی و آرزوی قبولی طاعات و ابراز ارادت عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت «ع» بـه ساحت مقدس شهدای کربلا دراین ایام نورانی و معنوی؛ اطلاعات تکمیلی پیرامون این عملیات بزرگ -کـه بیانگر شکست و جا ماندن سرویس‌های اطلاعاتی دشمن از قدرت اطلاعاتی سپاه اسـت- و نیز شبکه پوششی گسترده و پیچیده مذکور، متعاقباً بـه استحضار ملت قهرمان و بصیر ایران اسلامی رسانده خواهد شد.

چگونگی دستگیری روح الله زم

این کـه او چگونه بازداشت شده اسـت، سوال کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی اسـت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه خود صراحتا آورده اسـت: سازمان اطلاعات سپاه، دراین عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با بـه کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگرد‌های ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد و روح الله زم سرشبکه سایت ضد انقلاب و معاند آمدنیوز رابه داخل کشور هدایت و بازداشت کند.

«روح الله زم درسال‌های اخیر با هدایت، تامین و پشتیبانی مستقیم و نیز حمایت ضد انقلاب خارج نشین و عوامل داخلی آنها، بعنوان یکی از آبشخور‌های محوری دشمن، عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت بـه عقاید و باور‌های دینی، اقدامات خشونت بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد.»

جنجال دستگیری روح الله زم در رسانه‌های خارجی

رسانه‌های خارجی بـه دستگیری روح‌الله زم، واکنش‌های مختلفی نشان دادند. عده‌ای از این بازتاب‌ها را در ادامه می‌بیینید:

تایمز اسرائیل:

دستگیری یکی از مخالفان ایران کـه توسط اطلاعات فرانسه و با پشتیبانی اسرائیل فعالیت داشت.

بی‌بی‌سی:

ایران یکی از کسانی کـه در آشوب‌ها نقش داشت را دستگیر کرد.

نیویورک تایمز:

سپاه ایران اعلام کرده کـه خبرنگار در تبعید را دستگیر کرده اسـت.

العربیه:

ایران یکی از چهره‌های مخالف راکه تحت حفاظت سرویس اطلاعاتی فرانسه فعالیت داشت، دستگیر کرد.

میدل ایست آی:

ایران میگوید یکی از خبرنگارانی راکه در ناآرامی‌های سال ۲۰۱۸ دست داشت، فریب داده و دستگیرش کرده اسـت.

نیو عرب:

ایران یکی از مخالفان ساکن فرانسه را در عملیات اطلاعاتی پیچیده دستگیر کرد.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

صاحبان اصلی تیم شهید منصوری مردم قرچک هستند

د دسامبر 14 , 2020
سهم دینی : مالک اصلی تیم شهید منصوری ، طرفداران این تیم و مردم قرچک هستند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از قرچک ؛ رضا سهم دینی در نشستی با خبرنگاران خطاب به اصحاب رسانه اظهار داشت : یکی از مسائلی که وجود دارد این است که تیم مقاومت قرچک […]