گفتگوی تلفنی ترامپ و ماکرون درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران

به گزارش پایگاه خبری تحیلی ورامین گستر به نقل از شبکه خبری فاکس‌نیوز، «جاند دیر» دستیار ویژه رئیس‌جمهور آمریکا و معاون سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ساعتی پیش با همتای فرانسوی خود «امانوئل ماکرون» به‌صورت تلفنی گفتگو کرده است.

این مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ و ماکرون در این گفتگوی تلفنی درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران گفتگو کرده‌اند.

معاون سخنگوی کاخ سفید اطلاعات بیشتری درباره گفتگوی اخیر ترامپ و ماکرون درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران ارائه نکرد.

مقامات آمریکایی به‌ویژه «برایان هوک» مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا که به‌تازگی از سمت خود استعفا کرده و قرار است جای خود را به «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا بدهد،  طی هفته‌های اخیر تلاش خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را شدت بخشیده‌اند.

به‌نظر می‌رسد رخدادهایی همچون موشک‌باران پایگاه عین‌الاسد توسط سپاه پاسداران در اوایل سال جاری میلادی (دی‌ماه ۹۸)، موفقیت ایران در قرار دادن ماهواره نور در مدار زمین که اشراف اطلاعاتی ایران بر منطقه را به‌شدت تقویت می‌کند و همچنین رزمایش بزرگ موشکی-دریایی سپاه پاسداران که موجب شد که نظامیان مستقر در پایگاه‌های آمریکایی در امارات، قطر و کویت ساعاتی را در پناهگاه سپری کنند، نگرانی مقامات آمریکایی از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر (کمتر از ۳ ماه آینده) را بیشتر کرده است.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا بارها صراحتاً از دستیابی ایران به سلاح‌های جدید پس از برداشته شدن تحریم‌ها ابراز نگرانی کرده و حتی در راستای ایران‌هراسی تأکید کرده است که ایران با سلاح‌های جدید خود قادر خواهد بود تمامی کشورهای عربی، شبه‌قاره هند و بخش وسیعی از خاک اروپا را هدف قرار دهد.

ماه گذشته «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد که حتی اگر قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران وتو شود، دولت متبوعش ابزارهای دیگری نیز برای تمدید این تحریم‌ها در اختیار دارد.

یک روز بعد از مطرح شدن این اظهارات از سوی مشاور امنیت ملی آمریکا، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تأکید کرد که آمریکا هیچ شانسی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد.

روز پنج‌شنبه مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت متبوعش هفته آینده پیش‌نویس قطعنامه خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به‌منظور رأی‌گیری به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *