آتش کوره‌داران بر ‌کشاورزی روستای قشلاق فردیس‌ / محصولات ‌از عطش بی‌آبی خشک شدند

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ورامین گستر به نقل از خبرگزاری تسنینم ، کشاورزان روستای قشلاق فردیس از خرابی آبراه‌های رودخانه جاجرود که منجر به بی‌آبی و در نهایت خشک شدن زمین‌های کشاورزی این منطقه شده ‌گله‌مند هستند. این آبراه به علت برداشت‌های غیر‌اصولی از خاک ‌منطقه توسط آجر‌پزها، سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای کشاورزان ‌ شده است.

به گفته کشاورزان، ۳۰۰ هکتار از زمین‌های کشاوزی این منطقه در دو ماه گذشته رنگ آب را به خود ندیده و محصولات‌ خشک شده و قابلیت برداشت ‌را ندارند.

کشاورزان این منطقه در همان روزهای نخست بروز این مشکل به اداره جهاد کشاورزی مراجعه ‌و خواستار رفع مشکل از رئیس این اداره شدند و به قول مسئولان‌‌ اعتماد ‌کرده و شروع به کشت محصول ‌به امید تحقق وعده مسئولان مبنی بر تامین آب ‌ماند‌ند، اما با گذشت دو ماه از خرابی این آبراه و قول مسئولان برای برطرف کردن این مشکلات، محصولات این کشاورزان از بی‌آبی خشک، غیرقابل برداشت و بلا‌استفاده شده است.

به گزارش تسنیم محصولات این اراضی نظیر “کدو ، لوبیا و ذرت ” به دلیل نبود آب یا رشد چندان مطلوبی نداشته‌اند و یا با زرد شدن برگ‌ و خشک شدن میوه این محصولات غیرقابل استفاد هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قرچک در گفت‌و‌گو‌ با خبرنگار ‌تسنیم ‌اظهار داشت: طبق تحقیق اداره جهاد کشاورزی در برداشت نادرست کوره‌داران آجرپزی این منطقه نهری که زمین‌های کشاورزی از آن آبیاری می‌شدند بسته شده ‌که تذکرات لازم را به مخربان دادیم.

علی‌محمد حسینی افزود : در این میان اختلافی بین کوره‌داران و کشاورزان و زمین‌داران به وجود آمده که در این اختلافات کوره‌داران از بازسازی این آبراه ممانعت می‌کردند که در صحبت‌هایی که با صاحبان کوره‌ها شد بنده از آنان خواهش کردم و قول برطرف کردن مشکل گرفته شده ‌و سپس به کشاورزان انتقال داده‌ام.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قرچک گفت: باید توجه داشته باشیم آبرسانی به مزارع و زمین‌های کشاورزی و‌ظیفه اداره آبفا‌ست اما مشکلاتی وجود دارد که با همکاری همه جانبه برطرف خواهد شد.

حسینی بیان کرد: به کشاورزانی که به اداره این مراجعه می‌کردند نیز عنوان کردیم که اگر گله و شکایتی از فرد به وجود آورنده دارند نخست با مذاکره دوستانه بین یک دیگر و در نهایت در صورت ناچاری به دستگاه های قانونی شکایت کنید و ما نیز از راه قانونی اقدام می کنیم.

در پایان مدیر جهاد کشاورزی قرچک قول داد که به اتفاق جمعی از کشاورزان و خبرنگار خبرگزاری تسنیم از این اراضی در هفته آینده حتما بازدید میدانی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *