اطمینان می‌دهم از خاک عراق تهدیدی متوجه ایران نشود

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: از جناب رئیس‌جمهور ایران تشکر می‌کنم که من و هیئت همراهم را دعوت کردند تا سفری به تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران داشته باشم، سفری که به‌منظور تقویت روابط تاریخی دو کشور صورت می‌گیرد.

وی افزود: امروز ما با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم که بخشی از آن به‌خاطر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت است، بنابراین در سایه چنین چالش‌هایی نیازمند هماهنگی بین دو کشور به‌نحوی که تأمین‌کننده منافع دو کشور باشد، هستیم، به‌ویژه اینکه روابط دو کشور صرفاً ناشی از موقعیت جغرافیایی و ۱۴۵۰کیلومتر مرزهای مشترک نیست، بلکه این روابط، تاریخی، فرهنگی و عمیق است که همه اینها ریشه در تاریخ دارد.

الکاظمی ادامه داد: امروز همچنین موضوع مسائل منطقه‌ای و ثبات دو کشور را مورد گفت‌و‌گو قرار دادیم، آن  هم در سایه چالش‌هایی که منطقه با آن از نظر اقتصادی روبه‌رو است. لازم می‌دانم خدمت برادران ایرانی‌ام تأکید کنم که ملت عراق مشتاق روابط ممتاز با جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل عدم دخالت در امور داخلی دو کشور است.

نخست وزیر عراق با بیان این مطلب که “ما یعنی ایران و عراق علیه تروریسم و گروه‌های تکفیری جنگیدیم”، گفت: جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که کنار عراق ایستاد و ما این را فراموش نمی‌کنیم، به همین دلیل عراق هم کنار ایران ایستاد تا به ایران برای گذر از چالش‌های اقتصادی‌اش کمک کند و در این راه عراق تبدیل به یک بازار بزرگ برای تجارت ایران شده است. روابط ما با ایران و کشورهای مختلف مبتنی بر حسن‌نیت است و تلاش ما این است که از رهگذر همکاری با جمهوری اسلامی ایران بتوانیم راهکارهایی برای خارج کردن و بیرون آوردن منطقه از چالش‌ها و تنش‌هایی که از آن رنج می‌برد پیدا کنیم؛ ما فکر می‌کنیم از طریق همکاری و کار‌کردن با کشورهای مختلف منطقه بتوانیم راهکارهای فراگیری برای پایان دادن به چالش‌های منطقه پیدا کنیم.

نخست وزیر عراق گفت: ایران و عراق هر دو از چالش‌ها و مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و ملت‌های ما منتظرند خدمات بهتری از دولت‌ها دریافت کنند. ما برای اینکه بتوانیم این هدف را تحقق ببخشیم نیازمند همکاری با یکدیگر هستیم؛ یک همکاری فراگیر و کامل بین ایران و عراق. روابط خارجی عراق مبتنی بر توازن و دوری از هرگونه صف‌بندی است، به همین دلیل عراق کشوری است که به هیچ وجه اجازه نخواهد داد از خاکش به‌عنوان تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران استفاده شود.

الکاظی اضافه کرد: روابط دو کشور ایران و عراق به صدها سال پیش برمی‌گردد؛ ما باید این روابط را حفظ کنیم. ما دفاع از ایران را در سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد.

نخست وزیر عراق تأکید کرد: ما در عراق به‌دنبال ثبات هستیم و فلسفه و نگاه ما نسبت به ایران این است که ایران را یک کشور باثبات، نیرومند، شکوفا و رو به پیشرفت می‌دانیم و این واقعیتی به‌نفع عراق و تمامیت ارضی منطقه است و از طرف دیگر عراق هم باید نیرومند و باثبات باشد تا بتواند یک حامی و پشتیبان برای همسایگان و کشورهای منطقه در راه صلح و ثبات در منطقه باشد.

الکاظمی تصریح کرد: ما برای اجرای توافقات بین دو کشور گفت‌وگو کردیم از جمله مرتبط کردن راه‌آهن میان دو کشور از طریق خرمشهر به بصره؛ و بسیار امیدوار هستم که این توافقات به‌زودی جامه عمل بپوشد. در پایان سخنانم از ایران به‌خاطر مبارزه با کرونا و تروریست تشکر می‌کنم.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

حفظ برجام هنوز هم امکان‌پذیر است

چ جولای 22 , 2020
به نقل از ریانووستی، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در ابتدای نشست خود با محمدجوادظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مسکو معتقد است شانس حفظ برجام هنوز از بین نرفته است. سرگئی لاوروف که در مسکو پذیرای همتای ایرانی خود بود، در ابتدای […]