بایدن‌، امپراطور آینده کاخ سفید و احتمالات بازگشت به برجام با شروط جدید

ترامپ با به وجود آوردن یک بی نظم سیاسی و حتی اقتصادی جهانی به نظر می رسد دوران دشواری را برای جو بایدن شکل داده است .از جمله خارج شدن از برجام که قطعا در لیست برنامه های رئیس جمهور آینده ایالات متحده گنجانده شده است.گرچه ترامپ در تلاش است تا احتمالات بازگشت جوبایدن به برجام را به صفر برساند اما باید دید آیا طلایه دار جدید کاخ سفید به برجام بازخواهد گشت؟ یا ایران پای میز مذاکره خواهد رفت؟

سه کشور اروپایی آلمان،فرانسه و انگلیس به عنوان مشارکت کنندگان در برجام همچنان برای حفظ و تداوم توافق هسته ای تاکید دارند و از طرفی معتقدند که ایران در حال نقض تعهدات خود است درحالی که ایران تنها با توجه به بند ۲۶ و ۳۶ برجام یعنی کاهش جزئی و کلی برخی تعهدات خود و آغاز بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که انجام آن در چارچوب برجام متوقف شده بود، اولین گام هارا در واکنش به خروج امریکا از برجام برداشته است که این به معنای خروج ایران از برجام نمیباشد.
احتمال اینکه بایدن هم به حفظ و تداوم برجام بی علاقه نباشد بسیار است اما آیا آمریکا بعد از شکستن تعهدات خود در برجام باز هم قابل اعتماد است یا خیر؟

اما کشورهای اروپایی تمام تلاش خود را کردند تا برجام باقی بماند و قطعا در دولت جدید بایدن به دنبال راه حلی خواهند گشت تا بتوانند به توافق دست یابند.

بنابراین یکی از اولین و اساسی ترین سوالات دنیای سیاست این است که آیا رئیس جمهور آینده دولت آمریکا دوباره وارد توافقی که ترامپ آن را نقض کرد و از آن خارج شد میشود یا خیر؟

شاید بایدن بخواهد با بازگشت به برجام ثابت کند آمریکا میتواند به تعهداتش پایبند باشد اما به نظر می رسد در صورت بازگشت ،بایدن با بندها و شروط جدید وارد گود برجام خواهد شد حال آنکه تهران در مقابل این بندها و شروط چه واکنشی خواهد داشت قابل بحث و بررسی بیشتر است.

آیا اصلا ایالات متحده میتواند اعتماد ایران را برای نشستن پای میز مذاکره جلب کند یا خیر؟
چه بسا که با روی کار آمدن بایدن نباید به لغو زود هنگام تحریم ها امیدی داشت گرچه جو بایدن در ایام انتخابات خود اعلام کرد یکی از برنامه هایش بعد از ریاست جمهوری،بازگشت به برجام است.اما قطعا این بازگشت بی قید و شرط نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *