خروج امام رضا(ع) خط بطلان ‌بر اندیشه‌های انحرافی کشید

چرا ۲۳ ذی‌القعده ‌روز زیارتی امام رضا(ع) نام‌گذاری شد؟

براساس آیات و روایات زیارت امام ابوالحسن علی‌بن موسی الرضا(ع) در ماه ذی‌القعده ارج و ثواب بسیار بالایی دارد و در واقع زیارت آن حضرت در این ماه «افضل» زیارات در سایر ماه‌ها است و باید از تک تک روزهای این ماه برای زیارت امام رضا(ع) بهره جست.

اگر به اتفاقات و رخدادهای شکل‌گرفته در این ماه قمری نظری بیندازیم شاهد هستیم که رویدادهایی همچون  میلاد حضرت معصومه(س)، میلاد امام رضا(ع)، شهادت امام جواد(ع) و خروج امام هشتم شیعیان از مدینه به‌سمت خراسان در این ماه شکل گرفته و حلقه وصل و محور تمامی آنها نیز شمس‌الشموس است؛ بنابراین پربیراه نیست که این ماه را منتسب به حضرت رضا(ع) می‌دانند.

میان روزهای ماه ذی‌القعده اما بیست و سوم این ماه دارای ارج و جایگاه خاصی نسبت به سایر روزهای آن است زیرا این روز مصادف با خروج ثامن الحجج(ع) از مدینه به‌سمت خراسان است و به همین دلیل زیارت این امام همام از فضیلت بیشتری در این روز برخوردار است.

در باب علت نام‌گذاری روز ۲۳ ذی‌القعده به نام روز زیارتی امام رضا(ع) دلایل زیادی عنوان شده است؛ برخی معتقدند این روزی است که شهادت امام رضا(ع) در آن رخ داده است؛ برخی نیز قصد دارند با برجسته کردن این روز به نقش اثرگذار و برجسته امام رضا(ع) در مرو به‌عنوان یکی از کانون‌های نشر حقایق اسلامی تأکید کنند و برخی نیز درصدد خط بطلان کشیدن بر اندیشه‌های انحرافی شیعه هستند.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

دستاوردهای اصلی برجام هنوز محفوظ است/ دولت فعلی آمریکا معیار قضاوت نیست

چ جولای 15 , 2020
روحانی: دستاوردهای اصلی برجام هنوز محفوظ است/ دولت فعلی آمریکا معیار قضاوت نیس رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنچه ایران به‌عنوان دستاورد برجام داشت، خوشبختانه همچنان محفوظ مانده، گفت: همه تبلیغاتی را که در طول سالیان طولانی علیه ما انجام می‌شد که ایران مخفیانه دارد همه تعهدات را زیر پا می‌گذارد، […]