مصوبات ستاد کرونا قانون نیست/دولت معطل انتخابات آمریکا نخواهد بود

علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه پس از بستری در بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا، با بیان اینکه رهبر انقلاب سال آخر دولت را مهم تلقی و آن را معنا بخشی کردند، اظهار کرد: دولت فرمایشات ایشان را با اهتمام ویژه پیگیری خواهد کرد. ما تعطیلی، رکود و سستی نداشته‌ایم و نخواهیم داشت، مفهوم سال آخر، برای ما به منزله پایان و سست کردن فعالیت‌ها نیست.

امسال، سال اصلاحات ساختاری برای دولت است

ربیعی افزود: ما علاوه بر مسائل جاری و روزمره کشور، در حال دنبال کردن اصلاحات ساختاری و بلندمدت بوده‌ایم و خواهیم بود. در یکسال باقی مانده، در تداوم گذشته تلاش خواهیم کرد با عبور از شرایط سخت به سمت ایجاد ثبات در تکانه‌هایی که در سال‌های اخیر به اقتصاد کشور وارد شد، به نحوی عمل کنیم که امکان فرازی نوین برای دولت آینده هم فراهم شود. امسال برای دولت، سال اصلاحات ساختاری و ایجاد آمادگی برای ورود به قرن جدید است.

سهام پالایشی «دارا دوم» چهارشنبه عرضه می‌شود

وی با اشاره به برخی مصوبات هیئت وزیران گفت: یک مصوبه درباره واگذاری و شیوه واگذاری سهام پالایشی «دارا دوم» بود. این واگذاری با جذابیتی که خواهد داشت منجر به تحرک و شادابی بورس خواهد شد. تمام موانع واگذاری دارا دوم بررسی شد و از چهارشنبه آماده واگذاری خواهد بود.

کیفیت بنزین اصلاح نمی‌شد، کلانشهرها قابل سکونت نبود

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش محیط زیستی که در دولت مطرح شده است، گفت: براساس این گزارش، در سال ۱۳۹۲ به ازای هر کیلومتر حرکت خودروها در جاده‌های کشور، ۱.۱۸۱ گرم مواد مضر متصاعد می‌شد. با پیگیری‌های مستمر و اصلاح بنزین و گازوئیل، این مواد مضر به ۰.۵۰۱ گرم در هر کیلومتر رسیده است. اگر کیفیت سوخت اصلاح نمی‌شد، امروز کلانشهرهای کشور قابل سکونت نبود. متوسط آلایندگی مواد بنزینی و مواد نفت و گاز به استانداردهای جهانی نزدیک شده است و حتی وضعیت مناسبت تری نسبت به دیگر کشورها دارد.

ربیعی خاطرنشان کرد: متاسفانه گروه‌های دیگر صنعتی مثل خودروسازی‌ها به اندازه‌ای که وزارت نفت برای محیط زیست اهتمام داشت، آنها این اهتمام لازم را به خرج ندادند.

وی تاکید کرد: یک مصوبه دیگر درخصوص تامین اعتبار برای پروژه‌های باقی مانده و احیای دریاچه ارومیه داشتیم. ما متاسفانه نتوانستیم درباره کار مهمی که برای دریاچه ارومیه صورت گرفت، به طور مناسبی گزارش کامل بدهیم. بدون تردید اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه از ارزش بالایی برخوردار است و تاثیرات آن در حفظ محیط زیست گیاهی و انسانی، گستره چند استان را دربرمی‌گیرد.

عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه امسال به پایان می‌رسد

سخنگوی دولت گفت: امسال کل عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه به پایان خواهد رسید و تاثیر محیط زیستی دریاچه ارومیه قطعاً برای مردم منطقه مبارک خواهد بود. از امسال تا سال ۱۴۰۶ تراز دریاچه ارومیه هرساله افزایشی خواهد بود و به تراز نهایی خود یعنی ۱۲۷۴.۱ متر از سطح دریا خواهد رسید. ۱۵ میلیارد مکعب حجم آب آن و ۴ هزار و ۳۰۰ کلیومتر مربع هم وسعت دریاچه خواهد بود.

ربیعی تاکید کرد: یکی از مصوبات دیگر دولت در حوزه برق بود. خدمات مرتبط با زندگی مردم از جمله برق، آب و گاز در دو دولت یازدهم و دوازدهم جزء برنامه‌هایی بود که سال ۹۳ طراحی و با جدیت دنبال شد. در برق شاهد مصوبه‌ای جدید بودیم که کمک کرد بتوانیم برای ۳۰ میلیون کم مصرف ایرانی که معمولاً از طبقات پایین اقتصادی هستند، برق را مجانی کنیم. البته این به معنای آن نیست که گروه‌های دیگری به آنها نپیوندند، هرکسی در برق کم مصرف کند، مشمول این مصوبه خواهد شد.

وی با اشاره به ماه محرم و مراسمات عزاداری، گفت: ما ایرانیان ملت امام حسین (ع) هستیم. عزاداری سالار شهیدان به یک فرهنگ نهادینه شده درمیان مسلمانان با مذاهب گوناگون و ایرانیان با ادیان مختلف تبدیل شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که درصد بالایی از عزاداران پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند. ما قدردانی خود را از مسئولان هیئات و عزاداران اعلام می‌کنیم و امیداوریم همگان تا به آخر به این امر مهم اهتمام بورزند و محرم امسال را به الگویی ماندگار برای عزاداران حسینی تبدیل کنیم.

تعداد جانباختگان کرونا روند کاهشی دارد

سخنگوی دولت با اشاره به بحث کرونا گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد تعداد جانباختگان روند کاهشی دارد و به عدد دورقمی نزدیک می‌شویم. همه ما می‌دانیم کاهش یک جانباخته و فوتی حاصل زحمات کادر بهداشت و درمان و رنج‌های زیادی است که در این کاهش صورت گرفته است. به رغم اینکه در کاهش مرگ و میر تلاش‌های کادر درمان اثر زیادی داشته است، ولی در ابتلاء هیچ چیزی جز رفتار ما ایرانیان اثر ندارد. من مجدد برای کاهش مبتلایان و مرگ و میرها توصیه‌های سه گانه «رعایت فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست» را تکرار می‌کنم.

ربیعی با اشاره به هفته دولت، گفت: تصمیم و اهتمام همه اعضای دولت و تاکید رئیس‌جمهور بر این استوار است که در یکسال باقی مانده دولت همه تلاش خودمان را برای ورود پر قدرت به قرن جدید بکار بگیریم. ما در ۷ سال گذشته در محیطی متلاظم، تمرکز بی‌سابقه دشمنی‌ها، ائتلاف بدخواهان و توطئه‌های شوم صهیونیستی-آمریکایی و همچنین تکانه‌های اقتصادی سنگین مثل کاهش قیمت نفت سال ۹۳ و تحریم‌های ۹۷ که به طور بی‌سابقه صورت گرفتند و همپوشانی آنها با آثار اقتصادی و اجتماعی کرونا مواجه شدیم.

دولت معطل تحولات در انتخابات آمریکا نبوده است

وی ادامه داد: در این سال‌ها دولت سیاست منزوی کردن آمریکا را در عرصه بین‌المللی دنبال کرده است و به همراه آن افزایش توان ملی در اقتصاد و سلامت مردم را به طور توامان به پیش برده است. استراتژی سه گانه «به عقب راندن آمریکا، افزایش توان ملی اقتصاد و حفاظت از زندگی و سلامت مردم»، استراتژی‌هایی بوده است که در سال گذشته با تمرکز بیشتری دنبال کردیم.

ربیعی تاکید کرد: دولت با عقلانیت و سخت کوشی به هیچ وجه نگاهی به تحولات آمریکا نخواهد داشت و با این وصف، هرکسی که به کاخ سفید راه پیدا کند، باید نگاهش متوجه ایران باشد. دولت معطل تحولات در انتخابات آمریکا نبوده است و اتکاء و افزایش قدرت داخلی باعث ناامیدی دشمنان و ایجاد فرصت‌های جدید در زمینه‌های اقتصادی خواهد شد.

بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان از هزینه‌ها را کاهش دادیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت در بودجه سال ٩٩ با چه موانع و مشکلاتی روبرو بود و برای جبران کسری بودجه چه اقداماتی انجام داد و این اقدامات تا چه اندازه موثر بود و همچنین رویکرد وسیاست کلی دولت نسبت به «آخرین لایحه بودجه» چیست؟، اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات ما در ارتباط با بودجه، کاهش درآمدهای نفتی ناشی از فشارهای آمریکا بود که عدم تحقق درآمدهای بودجه را متصور بودند که باعث به هم ریختن تراز بودجه و نهایتاً تعادل‌های اقتصادی کشور خواهد شد.

وی افزود: ما بلافاصله برای مدیریت بودجه با اتکای کم و حتی بدون اتکا به نفت دو راهکار را در دولت پیش‌بینی و دنبال کردیم. یکی کاهش هزینه‌ها و دیگری ایجاد درآمدهای جدید بود.

ربیعی افزود: در بحث کاهش هزینه‌ها امکان صرفه جویی هزینه‌ها در هزینه‌های اجتناب ناپذیر وجود نداشت. ما باید هزینه‌های اجتناب ناپذیر مانند حقوق‌ها را انجام می‌دادیم که با توجه به سیاست افزایش خرید به سمت افزایش حقوق هم رفتیم. در همین حال حقوق کارکنان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و پرداخت بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف انجام شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما بیش از ۲۰ هزار میلیارد کاهش هزینه را دنبال کردیم. در حوزه ایجاد منابع جدید، شیوه‌های متنوعی برای تامین منابع مالی اتخاذ کردیم و اساس دولت بر عدم تکیه بر پول پرقدرت بانک مرکزی بود.

وی بیان کرد: یکی از افتخارات ما این بود که افزایش نقدینگی نداشتیم. اگر نمودار افزایش نقدینگی را ملاحظه کنید متوجه خواهید شد هیچ وقت اتکای ما به افزایش نقدینگی و پول پرقدرت نبوده است و فروش اوراق و اخذ مالیات از گروه‌هایی که فرار مالیاتی داشتند بیشتر صورت گرفت. علاوه بر اینکه کسری بودجه را از این اقدامات جبران کردیم با اقداماتی که در راستای اصل ۴۴ داشتیم امکان سرمایه گذاری جدید هم فراهم شد. تصمیمی هم که برای واگذاری دارا دوم با بیست درصد تخفیف گرفته شد، تصمیمی در راستای بحث بودجه سال بود.

رئیس‌جمهور به زودی برنامه‌ای که برای آینده ایران طراحی شده است را اعلام می‌کند

ربیعی در رابطه با تصمیم بودجه سال ۱۴۰۰ نیز گفت: بنای دولت علاوه بر تکانه و شوک‌های اقتصادی این بوده است که ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بودجه ریزی داشته باشد. طبق فرمایش اخیر مقام معظم رهبری برنامه ریزی دولت برای بدبینانه ترین شرایط هم طراحی شده است به نحوی که اقتصاد ایران از شوک‌های درآمدی وابسته به نفت خارج شود و بتواند متکی بر تولید داخل باشد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: واگذاری شرکت‌ها و کار مهمی دیگری هم انجام دادیم این بود که با هماهنگی وزارت صمت و وزارت خارجه الگوی هماهنگی به وجود آمد و ما در این الگوی هماهنگ، اتکای خود را به بازارهای همسایگان، کشورهای منطقه و بازارهای جهانی به سمت صادرات غیرنفتی بردیم.

وی اعلام کرد: رئیس‌جمهور به زودی برنامه‌ای را اعلام خواهند کرد که متعهدانه برای آینده ایران طراحی شده است‌. ما به دنبال ورود نیرومند به قرن جدید هستیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در این دوره، بودجه ریزی کاملاً در معرض شفافیت قرار گرفت و بسیاری از کارشناسان حتی متوجه نمی‌شدند در لابلای بودجه چه می‌گذرد که شفاف سازی شد. این اتفاق مهمی بود که در این دولت رخ داد.

آمریکا حق استفاده از مکانیزم ماشه را ندارد

سخنگوی دولت در رابطه با اینکه با توجه به تلاش آمریکا برای استفاده از مکانیزم ماشه، در صورت موفقیت، واکنش‌های احتمالی ایران در این خصوص چه خواهد بود؟ گفت: هیچ‌گاه عبارت «اسنپ بک»، در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و یا در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد استفاده نشده است. بلکه، آمریکا به تعمد از این کلمه برای القای سرعت و خودکار بودن استفاده کرده است. جمله بندی در قطعنامه مزبور چنین است که «احیای مفاد قطعنامه‌های لغوشده» که نیازمند فرایند زمانبر دقیق، با هدف حفظ برجام و نه نابودی آن است.

ربیعی اضافه کرد: اقدام غیر قانونی آمریکا با مخالفت قاطع جامع بین المللی مواجه شده و غیر از خود آمریکا هیچ کشوری حق و صلاحیتی برای آمریکا برای بازگرداندن اجرای مفاد قطعنامه‌های پیشین قائل نیست. البته مکانیسم ماشه یا اسنپ بک یک اصطلاح ژورنالیستی است که آمریکایی‌ها برای القای دروغ خودکار و سریع بودن بازگشت قطعنامه‌های پیشین ابداع کرده اند که به هیچ‌وجه اینگونه نیست و مکانیسم حل و فصل اختلاف ذیل مفاد ۳۶ و ۳۷ برجام سازوکاری را تعریف کرده است که منوط به طی مراحل با حسن نیت از سوی فرد شاکی است و همانطور که در بارها شکست مفتضحانه آمریکا در شورای امنیت به اثبات رسید قلدر مآبی آمریکا راه به جایی نخواهد برد و طبق برجام آمریکا که از آن خارج شده است هیچگونه حقی حتی برای توسل به مکانیسم حل و فصل اختلاف نیز ندارد. از این رو اساساً اقدام آمریکا باطل و فاقد هرگونه اثر حقوقی است. واکنش ما نیز قاعدتاً باید متناسب با این وضعیت باشد.

اراده ایران، حفظ همکاری‌های گسترده با آژانس انرژی اتمی است

وی در رابطه با سفر گروسی مدیر کل آژانس به ایران عنوان کرد: این اولین سفر مدیرکل جدید آژانس به تهران پس از تصدی مسئولیت اش در پاییز سال قبل است. ایران از تصمیم مدیرکل برای سفر به تهران استقبال می‌کند و آماده خوش‌آمد گویی به وی است. در تهران وی با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و دبیر شورایعالی امنیت ملی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک سازمان بین المللی بی طرف و مستقل که ماهیت کار و ماموریتش فنی و کمک به توسعه استفاده‌های صلح آمیز انرژی هسته‌ای و نظارت بر فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای می‌باشد در سیاست جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی دارد. آژانس نقش مهمی در نظارت بر اجرای برجام طی سال‌های اخیر ایفا کرده و پایبندی ایران به تعهدات برجامی را طی گزارش‌های متعدد تایید کرده است و اینها نشانگر سطح گسترده همکاری‌های ایران و آژانس است. این همکاری‌ها موجب ارتقاء جایگاه آژانس و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس شده است.

ربیعی خطرنشان کرد: اراده ایران بر حفظ همکاری‌های گسترده با آژانس در چارچوب پادمان و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی قرار دارد. امیدواریم که این سفر منجر به تقویت روابط ایران و آژانس و حل و فصل مسائل فی مابین در پرتو تعامل و رایزنی و همکاری گردد.

در پاسخ به مهر: مصوبات ستاد ملی کرونا به معنای قانون نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه «رئیس جمهور اعلام کرده است که در ستاد ملی مقابله با کرونا، برای متخلفان از پروتکل‌های بهداشتی مجازات در نظر گرفته شده است؛ نایب رئیس مجلس و شورای نگهبان به این مساله واکنش نشان دادند که تعیین مجازات در حیطه اختیارات ستاد کرونا نیست بلکه ابتدا باید در مجلس تصویب شود و در نهایت هم در شورای نگهبان به تائید برسد.موضع دولت در این خصوص چیست؟ آیا جلسات مشترکی بین دولت و مجلس و شورای نگهبان برای حل این اختلاف تشکیل شده است؟» تاکید کرد: به طور اصولی تشکیل ستادها در شرایط بحرانی مثل شوراهای دوران جنگ و ستاد تدابیر ویژه و مواردی از این دست در همه دنیا امری متداول می‌باشد و خصوصیات و خصلت این ستادها موقتی بودن و تصمیم گیری در مسائل آنی و فوری برای عبور از بحران‌ها است و در صورتی که این تصمیمات نیاز به تداوم داشته باشد ارجاع به مراجع قانونی گذاری صورت می‌گیرد. بنابراین این تصمیمات موقتی است و برای شرایط بحرانی اتخاذ می‌شود.

وی ادامه داد: تشکیل ستاد ملی کرونا که در شورای عالی امنیت ملی تصویب و به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است بنابراین مصوبات و تصمیمات ستاد ملی کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت خواهد بود و رییس ستاد ملی کرونا رییس شورای عالی امنیت ملی نیز هست. ستاد ملی مبارزه با کرونا در شرایط اضطراری تشکیل شده است، مصوبات آن لازم الاجرا است و قانون به معنی مصطلح آن که باید توسط مجلس تصویب شود و به تایید شورای نگهبان برسد نیست. لذا به موجب قانون اساسی یگانه مرجع تصویب قانون با تشریفاتی که در قانون اساسی آمده مجلس شورای اسلامی است.

ربیعی تصریح کرد: آنچه در بخش مجازات‌ها آمده عمدتاً مجازات‌هایی در حیطه تخلفات اداری است و یا در جایی از ورود افراد به مکان‌های عمومی جلوگیری شده است. بسیاری از این موارد با قوانین موجود سازگاری داشته و به نظرم در شرایط خستگی مردم از کرونا مناسب است همه ما با مطالعه و دقت نظر بیشتری اظهار نظر کنیم. در شرایط فعلی مراقبت از جان‌ها وظیفه همه ماست.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *