پکن: مکانیسم ماشه فعال نشده است

به نقل از رویترز، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز جمعه با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی با محکوم کردن درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه اعلام کرد: طرف‌های برجام شامل چین، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران، نامه‌هایی را به رئیس شورای امنیت ارسال کرده‌اند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان هم بیانیه‌ای برای ابراز مخالفت با تصمیم آمریکا منتشر کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص ادامه داد: کاری که آمریکا انجام داد، صرفاً یک اقدام سیاسی است. لذا، طرف‌های مشارکت‌کننده در برجام و همچنین اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت معتقدند که درخواست آمریکا فاقد اساس قانونی است و مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها فعال نشده است.

وی سپس تصریح کرد: خروج یکجانبه آمریکا از برجام به معنی این است که این کشور تمامی حقوقش به عنوان طرف مشارکت‌کننده در این توافق را از دست داده و در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها (مکانیسم ماشه) را اجرا کند.

گفتنی است، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیروز پنجشنبه به نیویورک رفت تا با اتهام واهی نقض برجام از سوی ایران، تصمیم واشنگتن مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه را به اطلاع «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل برساند.

khabarnegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

«دیوار سخت» شورای امنیت در برابر آمریکا/ وقتی ترامپ پشت در ماند

ش آگوست 22 , 2020
مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، که در کمتر از دو ماه اخیر دو شکست پی در پی را به موجب تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل تجربه کرده، این بار با ماموریتی جدید روانه نیویورک شده بود تا شاید بتواند اعضای شورای امنیت را […]